Gładź szpachlowa - ile kg na m2?

Gładź szpachlowa – ile kg na m2?

0 Comments

Gładź szpachlowa – ile kg na m2? Gładź szpachlowa to niezwykle istotny materiał, który okaże się strzałem w dziesiątkę zarówno podczas budowy domu, jak i w trakcie remontu mieszkania. Nie da się ukryć, że odpowiednie zastosowanie tego produktu to gwarancja idealnie gładkich ścian.

Czym jest gładź szpachlowa? Jakie narzędzia są niezbędne do nakładania gładzi szpachlowej? Jakie zastosowanie może mieć gładź szpachlowa? Ile kilogramów gładzi szpachlowej potrzebujemy na metr kwadratowy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym jest gładź szpachlowa?

Aby móc mówić o gładzi szpachlowej, powinniśmy posiadać podstawowe informacje na jej temat. Przede wszystkim jest to jeden z najpopularniejszych materiałów budowalnych. Gipsy szpachlowe charakteryzują się tym, że są w stanie szybko i skutecznie wykończyć ściany, co z pewnością jest dla wielu bardzo satysfakcjonującym rozwiązaniem. Warto jednak wspomnieć o tym, że gładzie gipsowe są niezwykle rzadko stosowane w starym budownictwie. Wynika to z faktu, że w przeszłości zdecydowanie powszechniej stosowano tynk cementowo-wapienny, który jednak na dłuższy czas nie sprawdził się. Dlaczego? Otóż mieliśmy do czynienia z chropowatą fakturą, a ta nie jest zbyt satysfakcjonująca. Dodatkowo po kilku latach eksploatacji widoczne są uszkodzenia w postaci pęknięć, które niestety zaburzają estetykę wnętrza. Nowoczesnym zamiennikiem tynku jest gładź na tynk gipsowy. Tworzy doskonałą powierzchnię i co ważne- zapobiega osadzaniu się kurzu. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że gładź na tynk gipsowy składa się z kilku składników. Najczęstszym jest oczywiście gips, który stanowi zarówno element wiążący, jak i ten wypełniający. Oprócz tego w składzie zobaczymy także inne minerały, wśród których warto wyróżnić kredę, dolomit, plastyfikatory, a także substancje, które mają za zadanie opóźnić wiązanie gipsu.

Narzędzia do nakładania gładzi szpachlowej

Gładź szpachlowa - ile kg na m2?
Gładź szpachlowa – ile kg na m2?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nakładanie gładzi szpachlowej nie należy do najtrudniejszych czynności, wymaga jednak od nas posiadania odpowiednich narzędzi. Zanim gładź na tynki gipsowe zostanie założona, powinniśmy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże. Aby tego dokonać, koniecznie należy zaopatrzyć się w szpachelkę. Doskonale sprawdzi się do zdrapywania wszelkich zanieczyszczeń, a także wszystkich starych powłok malarskich. Jest to bardzo ważne, jeśli zależy nam na możliwie największej trwałości materiałów. Zanim gładź gipsowa gotowa zostanie położona, powinniśmy także zagruntować powierzchnię. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny wałek i pędzel. Aby gotowe gładzie gipsowe mogły być nakładane, musimy także zakupić kilka innych narzędzi. Kielnia przyda się do nabierania masy z wiadra, pacą stalową rozprowadzimy masę, natomiast wałkiem do gładzi naniesiemy masę prosto z pojemnika. Co ważne, możemy także zdecydować się na nieco bardziej specjalistyczne urządzenie służące do natrysku masy- nosi nazwę agregat szpachlarski. Do zaciągania powierzchni niezbędna jest paca stalowa, szpachla typu pióro, a także szpachla powierzchniowa, która nazywana jest nożem. Co z narzędziami do szlifowania? Gąbki ścierne, siatki ścierne, a także papier ścierny w zupełności wystarczą.

Jakie zastosowanie może mieć gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa ma ogromne zastosowanie, o czym warto wspomnieć. Nie da się ukryć, że wiele zależy od rodzaju gładzi. Każdy z nich wyróżnia się bowiem odmiennymi właściwościami i parametrami, w konsekwencji ma nieco inne zastosowanie. Przykładowo powłoka, która stosowana jest w kuchni nie do końca sprawdzi się w sypialni. Warto rozpocząć od pokojów mieszkalnych. Zarówno pomieszczenia dzienne, jak i sypialnie są dość standardowymi pomieszczeniami. Najczęściej stosuje się tam gładź gipsową. Dlaczego? Otóż wyróżnia się spośród pozostałych atrakcyjną ceną, a dodatkowo ciekawie się prezentuje pod względem wizualnym.

Ile kg gładzi szpachlowej potrzeba na metr kwadratowy?

Gładź gipsowa sypka pakowana jest w worku- należy rozrobić ją z wodą, stosując odpowiednie proporcje. Ile kilogramów gładzi potrzebujemy na metr kwadratowy? Otóż zakłada się, że z jednego worka jesteśmy w stanie zrobić od 10 do 15 m2 gładzi na ścianie, zakładając, że grubość warstwy oscyluje w granicach od 1 do 3 mm. Gotowa gładź gipsowa sprzedawana jest bezpośrednio w pojemnikach. Nie musimy jej rozrabiać, aby móc z niej skorzystać. Na podstawie eksperymentów i badań statystycznych wywnioskowano, że 20 kg masy szpachlowej starczy na 8-13 m2, co wiąże się z dużymi kosztami końcowymi. Najlepsza gładź szpachlowa na zewnątrz to ta wapienna bądź cementowa. Obie wymienione mieszanki doskonale radzą sobie z tym, że warunki atmosferyczne ulegają regularnym zmianom. Tworzą barierę ochronną, nie przepuszczają wilgoci, są także ponadprzeciętnie wytrzymałe. Jeśli chodzi o kuchnie i łazienkę, specjaliści zalecają mieszanki wapienne. Są one elastyczne, odporne na obciążenie, jednocześnie świetnie radzą sobie z wilgotnością. 

Related Posts