Jak szlifować płytki ceramiczne?

Jak szlifować płytki ceramiczne?

0 Comments

Jak szlifować płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne są często wybieranym sposobem wykończenia przede wszystkim łazienek i kuchni. Wykorzystuje się je na ścianach, podłogach i schodach wewnętrznych, jak i tych zewnętrznych. Ich głównymi zaletami jest estetyczny wygląd, funkcjonalność, praktyczność oraz bogaty wybór na rynku, dzięki czemu bez problemu wybierzemy model pasujący do aranżacji naszego wnętrza.

Aby jednak pięknie prezentowały się na ścianie czy podłodze, należy je odpowiednio ułożyć i zabezpieczyć ich wrażliwe fragmenty, czyli narożniki ścian. Do wyboru mamy gotowe listwy wykończeniowe, aczkolwiek oszczędzimy, jeśli zdecydujemy się na szlifowanie płytek ceramicznych.

Co będzie nam potrzebne do szlifowania płytek?

Wiele osób wybiera właśnie tę czynność, jaką jest szlifowanie płytek. Nie jest ona oczywiście prosta, aczkolwiek sprawi, że płytki ceramiczne dekoracyjne https://doboszimplanty.pl zachowają swoje walory i będą stanowiły doskonałą ozdobę danego pomieszczenia. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o ich wygląd. Prawidłowe szlifowanie zapewnia płytkom również dłuższą żywotność. Przed zabraniem się do tego zabiegu musimy się jednak odpowiednio przygotować. Najpierw przygotowujemy nasze stanowisko pracy i niezbędne narzędzia, bez których zarówno te drogie, jak i tanie płytki nie będą mogły być właściwie oszlifowane. Co więc będzie nam potrzebne? Najważniejsza jest oczywiście dobrej marki szlifierka kątowa z tarczą diamentową. Umożliwi ona precyzyjne szlifowanie, dzięki któremu nasze kafle będą wyglądały estetycznie. Tarcze diamentowe sprawdzają się jednakowo do płytek kamiennych oraz tych gresowych.

Szlifowanie płytek- na czym polega?

Chcąc uzyskać pożądany efekt wykończenia wnętrza przy pomocy płytek ściennych czy podłogowych, należy pamiętać, że wpływa na niego wiele czynników. Najważniejsze jest oczywiście samo ich ułożenie. Nawet zjawiskowe płytki ceramiczne ścienne od znanej marki, nie będą prezentowały się w pożądany przez nas sposób, jeśli zostaną niewłaściwie położone na ścianie. Ułożenie całych płytek nie jest wcale trudne, bardziej problematyczne staje się ich prawidłowe wykończenie w narożnikach. To właśnie od niego zależy finalny wygląd danego pomieszczenia. Można oczywiście zakupić gotowe listwy do położenia w narożnikach, które ukryją i zabezpieczą płytki. Musimy się jednak liczyć z tym, że wiąże się to z kolejnymi kosztami, jakie musimy ponieść. Właśnie dlatego coraz popularniejsze staje się szlifowanie płytek, nazywane również ich fazowaniem. Na czym ono polega? Podczas fazowania płytki przycinane są pod kątem 45 stopni, dzięki czemu stykają się one ze sobą idealnie na krawędziach ścian. W ten właśnie sposób narożnik jest zabezpieczony przed uszkodzeniem, a płytki są w stanie nam posłużyć przez wiele lat. Fazowanie płytek dekoracyjnych zwłaszcza dla osób które tego nigdy nie robiły, może okazać się problematyczne. Zabieg ten wymaga on nas dużej precyzji, a ponadto odpowiedniego urządzenia. Jeśli będziemy chcieli wybrać właśnie taki sposób wykończenia narożników, zawsze możemy skorzystać z usługi profesjonalisty. Bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy, fazowanie może zakończyć się niepowodzeniem. Będzie ono skutkować tym, że płytki zostaną źle przycięte, nie będą do siebie przylegać, a więc nie spełnią swojej roli zabezpieczającej narożnik. Z pewnością dojdzie jeszcze do niepotrzebnego zniszczenia i uszczerbienia płytek. Jeśli pomimo to, chcemy nauczyć się fazować płytki, to nic nie stoi nam na przeszkodzie. 

Jak należy szlifować płytki ?

Jak szlifować płytki ceramiczne?
Jak szlifować płytki ceramiczne?

Kiedy mamy już przygotowaną szlifierkę wraz z tarczą diamentową, oraz wolne miejsce do pracy możemy przystąpić do działania. Dobrze przygotowane stanowisko pracy pozwoli na sprawne i efektowne działanie. Podczas szlifowania musimy pamiętać o tym, aby zostawić nienaruszony 1 mm bocznej krawędzi kafli. Jest to niezwykle ważne, gdyż narożnik będzie wówczas bardziej wytrzymały. Płytki ceramiczne będą więc mniej podatne na wszelkiego typu uszkodzenia, a co za tym idzie, posłużą nam latami. Kolejną ważną kwestią jest to, że szlifowanie musi być przeprowadzane od strony ciętej fabrycznie. W ten sposób płytki ceramiczne będą łatwiejsze w obróbce. Oprócz tego, dobrze wiedzieć, iż ta właśnie strona jest o wiele bardziej odporna na uszczerbienia do jakich może dojść podczas szlifowania. Sam proces fazowania wykonujmy spokojnie i powoli. Nie jest to bowiem czynność, z którą powinniśmy się spieszyć. Zachowanie spokoju i precyzji działania jest niezwykle ważne, gdyż dzięki temu nasze płytki ceramiczne będą prawidłowo wyszlifowane i będą prezentowały się estetycznie. Ważne jest także to, aby wszystko dokładnie wymierzyć, po czym realizować prace zgodnie z założeniami. Jeśli będziemy szlifować płytki po raz pierwszy, od razu zakupmy ich większą ilość. Musimy nastawić się na straty, gdyż z pewnością niektóre płytki nie będą nadawały się do wykorzystania. Trzeba więc mieć odpowiedni zapas, aby potem nie martwić się, że prace nie będą mogły zostać ukończone. Wraz z każdą kolejną oszlifowaną płytką będziemy mieć coraz większą wprawę, aż w końcu taka czynność nie będzie stanowiła dla nas problemu.

Related Posts