Sketchnoting – co to jest?

Sketchnoting – co to jest? Słowo sketchnoting pochodzi z języka angielskiego iw wolnym tłumaczeniu oznacza robić notatki ze szkicami i robić notatki ze szkicami. Dla kogoś, kto jest nowy w tej koncepcji, cała sprawa może brzmieć bardzo tajemniczo i niezrozumiale. Niemniej jednak notatki szkicowe są coraz częściej stosowane we współczesnym świecie i są szeroko akceptowane przez społeczeństwo.

Czym są notatki ze szkicu?

Słowo szkicowanie składa się właściwie z dwóch części – szkicu, co oznacza szkicowanie, i notatki, co oznacza robienie notatek. W wolnym tłumaczeniu możemy powiedzieć, że szkicowanie to tak naprawdę szkicowanie. Ta metoda robienia notatek nie jest dobrze znana w naszym społeczeństwie, a nawet może być dla niektórych nieco zaskakująca. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, że ta notatka ma formę mówioną, trudno nam sobie wyobrazić, że mogłaby wyglądać inaczej.

Przez lata w szkole zapisywaliśmy to, co powiedział nauczyciel, ale zawsze musieliśmy używać słów i ewentualnie innych symboli zamiast obrazków. Szkicowanie w zeszycie jest zazwyczaj negatywnie odbierane przez nauczycieli. Niestety studenci, którzy robią notatki ze zdjęciami, kojarzą się z leniwcami, którzy nie chcą robić notatek odręcznie. Dziś jednak wiemy, że formy graficzne mogą przynieść wiele korzyści i są łatwiejsze do zauważenia. Dlatego popularność sketchnoting rośnie z roku na rok, również w Polsce.

Jak zrobić dobrą notatkę graficzną?

Zapewne wielu z Was zastanawia się, jak prawidłowo sporządzić wartościową notatkę, w której tekst zostanie zastąpiony rysunkami? W praktyce trzeba się do tego przyzwyczaić. Zwykle staramy się wziąć pierwszą notatkę, zwracając uwagę na szczegóły. Należy jednak pamiętać, że szkice pomijają kwestie estetyki czy dopracowania dzieła. Tak naprawdę nie mamy tu do czynienia z żadnym dziełem sztuki – notatki są głównie po to, by były przydatne, a estetyka, którą przywołują, nie jest aż tak ważna.

Aby robić dobre notatki graficzne w duchu robienia notatek szkicowych, musimy skupić się przede wszystkim na ogólnikach. Tutaj musimy kierować się zasadą „od ogółu do szczegółu”, ale musimy pominąć pewne drobne problemy, tzw. dodawanie. Jeśli nie wnoszą wiele, to spokojnie możemy ich nie uwzględniać w naszych notatkach. Tworzenie wartościowych podsumowań graficznych wymaga umiejętności myślenia wizualnego, ale niekoniecznie umiejętności rysowania. Tak naprawdę im prostsza forma, tym bardziej nam odpowiada.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie skupiamy się na estetyce – robienie notatek graficznych ma pomóc nam zaoszczędzić czas, który możemy przeznaczyć na inne czynności. Dla studentów na przykład słuchanie wykładu nauczyciela lub analizowanie tematu, dla uczestników szkolenia dyskusja z nauczycielem.

Jak zostać ekspertem od szkicowania?

Sketchnoting – co to jest?
Sketchnoting – co to jest?

Sketchnoting polega na tworzeniu notatek graficznych na potrzeby własne lub zespołu. Coraz częściej korzystają z niego duże firmy, np. podczas szkoleń czy spotkań. Eksperci, taki jak Ania Staśkiewicz aniastaskiewicz.pl/blog/jak-zostalam-sketchnoterka sporządzają krótką notatkę, która jest następnie przesyłana zainteresowanym stronom. Pomaga usystematyzować niezbędne informacje przekazywane przez nauczyciela.

Pozostaje jednak pytanie, co trzeba zrobić, aby specjalizować się w notatkach szkicowych? Kluczem do sukcesu jest tu zatem praktyka, czyli ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. Obecnie możemy skorzystać z różnego rodzaju kursów szkicowo-notatek, ale warto wiedzieć, że w większości są one prowadzone przez praktyków. Trudno jest zdobyć jakiekolwiek wykształcenie w tej dziedzinie. Wydaje się, że osoby z wykształceniem artystycznym znajdą dobre miejsce w temacie, ale niekoniecznie trzeba go skończyć, aby tworzyć notatki graficzne.

Osoby, które chcą doskonalić swoje umiejętności, wykorzystają je najczęściej na własne potrzeby. Notatki szkicowe są dla nich pasją i sposobem na efektywniejszą naukę lub pracę. Przynosi to znaczące, ale jednocześnie trudne do skwantyfikowania korzyści. Oczywiście sketchnoting może się dalej rozwijać, tym bardziej, że w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularny. Jednak ekspert w danej dziedzinie to tak naprawdę ktoś, kto samodzielnie zdobywa wiedzę i doskonali umiejętności poprzez praktykę.

Gdzie mogę używać notatek szkicu?

Obecnie szkicowanie jest wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia. Czasami używamy go nieświadomie, na przykład przy zapisywaniu obowiązków do wykonania dla członków rodziny. Coraz więcej studentów i studentów ćwiczy tworzenie notatek graficznych, zdając sobie sprawę z zalet tej formy. Oczywiście, sketchnoting zyskuje również na popularności wśród firm – najczęściej dużych, choć coraz częściej interesują się nim także mniejsze firmy. Tak naprawdę można go wykorzystać w wielu dziedzinach życia, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Ania Staśkiewicz graphic recorder
ul. Szczecińska 1
70-00 Szczecin
601 955 604
www.aniastaskiewicz.pl