Ile kosztuje księgowość w spółce z o. o. ?

Ile kosztuje księgowość w spółce z o. o. ?

0 Comments

Ile kosztuje księgowość w spółce z o. o. ? Założenie spółki z o.o. wymaga dopełnienia większej liczby formalności, niż założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ta forma prawna ma również znaczne ograniczenia pod kątem prowadzenia księgowości. Ile kosztuje prowadzenie księgowości spółki z o.o. i od czego będzie zależała cena? Odpowiadamy.

Spółka spółce nierówna

Powinniśmy uświadomić sobie przede wszystkim fakt, iż spółka z o.o. jest zupełnie innym tworem niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest to bowiem spółka prawa handlowego, która posiada osobowość prawną. Tutaj nie działa więc sformułowanie “firma to ja”, gdzie “ja” oznacza właściciela. Z prawnego punktu widzenia spółka jest zupełnie osobny bytem. Pozwala to oddzielić majątek właściciela od majątku spółki i zmniejszyć jego ewentualną odpowiedzialność. Dlatego też ta forma jest tak popularna nawet wśród początkujących przedsiębiorców. Ma ona jednak poważną wadę – wymaga prowadzenia pełnej księgowości bez względu na to, na jaką skalę będzie działać.

Na rynku są spółki z o.o., które działają jedynie lokalnie. Obsługują kilku klientów, a ich roczne przychody nie są wcale zbyt wysokie. W formie spółki z o.o. działają również giganty, które pochłaniają znaczną część rynku. Dlatego pytając o cenę prowadzenia księgowości spółki z o.o. miejmy świadomość, że spółka spółce nierówna. Miejmy również świadomość tego, że cena pełnej księgowości zawsze jest wyższa od uproszczonej.

Księgowa ma bowiem znacznie więcej pracy do wykonania. Dotyczy to także sytuacji, w których na pozór w firmie niewiele się dzieje. Pełne księgi rządzą się jednak swoimi prawami. Spółka z o.o. nie ma jednak innego wyjścia, jak prowadzić właśnie pełną księgowość https://www.ekb.szczecin.pl/. Obliguje ją do tego ustawa o rachunkowości w obecnym brzmieniu. Dlaczego? Spółki z o.o. zostały powołane głównie jako forma prawna działalności dużych podmiotów. Z czasem jednak uproszczono nieco tę formę, redukując choćby potrzebny do jej założenia kapitał. Obwarowanie dotyczące pełnych ksiąg wciąż pozostało.

Ile kosztuje księgowość spółki z o. o.?

Ile kosztuje księgowość w spółce z o. o. ?
Ile kosztuje księgowość w spółce z o. o. ?

Biura księgowe podają, że pełną księgowość https://www.wiol.com.pl mogą poprowadzić już za 250-300 zł miesięcznie. Skuszeni tym hasłem przedsiębiorcy przychodzą do biura, jednak mało która spółka z o.o. rzeczywiście tyle zapłaci. Powodem jest fakt, iż oferta jest skierowana do firm, w których nie ma więcej niż 10-20 dokumentów miesięcznie. Są to więc podmioty działające w skali mikro. Tyle, że większość tego typu podmiotów nie prowadzi pełnej księgowości.

Ile więc realnie trzeba zapłacić za pełne księgi? Ceny są bardzo różne i zależą od ilości świadczonych usług. Podstawowa faktura wynosi jednak minimum 500-700 zł miesięcznie. Najczęściej spółki z o.o. płacą od 1000 aż do 3000-4000 zł za miesiąc. Powodem jest duża ilość dokumentów, które przechodzą przez tego typu podmioty. Jeżeli spółka działa na naprawdę dużą skalę, musi liczyć się z fakturą wynoszącą i 15000-20000 zł. Takie podmioty obsługuje jednak więcej, niż jeden księgowy, stąd też wysoka cena usługi. Oczywiście cena jest zależna przede wszystkim od miasta, w którym działa biuro rachunkowe. Najmniej zapłacimy w małych miejscowościach, najwięcej w dużych miastach. Miejmy również na uwadze, że jeśli spółka zatrudnia pracowników, to za ich rozliczanie trzeba zapłacić dodatkowo. Są to co prawda kwestie kadrowo-płacowe, jednak są one ściśle związane z księgowością. Większość biur księgowych oferuje również usługi kadrowe.

Usługi dodatkowe

Trudno oczekiwać, że księgowość spółki z o.o. zamknie się jedynie w miesięcznej opłacie na rzecz biura księgowego. Dlaczego? Powodem jest konieczność składanie różnych sprawozdań czy okresowych deklaracji dla banków i innych instytucji. Biura rachunkowe oczywiście oferują tego typu usługi, lecz są one dodatkowo płatne. Ile zapłacimy za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego? Zwykle około 1000-2000 zł. Wszystko zależy jednak od stopnia skomplikowania operacji, jakie musi wykonać księgowy na zakończenie roku.

Najwięcej zapłacą spółki, które muszą dodatkowo przejść badanie biegłego rewidenta. Tego typu badanie nie jest obowiązkowe dla wszystkich spółek z o.o., jednak w niektórych przypadkach musi zostać przeprowadzone. Niestety, oznacza to dodatkową pracę dla księgowego. Firmy, które przechodzą audyt finansowy, muszą za sprawozdanie zapłacić nawet i 5000, a czasem 8000 zł. Tutaj ponownie – wszystko zależy od stopnia skomplikowania spraw księgowych. Za dodatkowe wykonywanie przelewów bankowych czy windykację polubowną długów spółka z o.o. również musi zapłacić.

Faktura za te usługi wynosi około 500 do 1000 zł miesięcznie. Oczywiście nie trzeba z nich korzystać – jest to jedynie dodatkowa możliwość dla przedsiębiorców. Spółki z o.o. mogą również liczyć na reprezentację księgowych przed organami podatkowymi. Często ta usługa jest wliczona w cenę księgowości, jednak czasem dodatkowo płatna. Często lepiej jest zdecydować się na obsługę kompleksową, ponieważ pozwoli ona zmniejszyć jednostkowy koszt obsługi księgowej. Pamiętajmy, że powierzenie księgowości biuru rachunkowemu i tak jest tańsze, niż zatrudnianie księgowych w spółce z o. o.

Related Posts