Co to jest podologia kosmetyczna?

Co to jest podologia kosmetyczna?

0 Comments

Co to jest podologia kosmetyczna? Częścią ciała, na której niewątpliwie polegamy najmocniej, są nasze nogi. Nieustannie obciążane, zwłaszcza stopy, narażone są na liczne uszkodzenia, wynikające czy to z nieprawidłowej ich budowy, wad chodu, niewłaściwie dobranego obuwia, czy wreszcie uszkodzeń mechanicznych. Z pomocą przychodzi nam wówczas podologia kosmetyczna – dziedzina, która powstała, aby leczyć wszelkie schorzenia stóp i podudzi.

Podologia (inaczej podiatria) to dziedzina, która koncentruje się na diagnozie, leczeniu i profilaktyce chorób stóp i stawów goleniowo-skokowych. Bada ona wszystkie tkanki w obrębie kończyn dolnych, łącząc wiedzę z zakresu ortopedii, nauki o układzie kostnym, mięśniowym, naczyniowym, a także neurologii czy wreszcie dermatologii. Dzięki rozumieniu wzajemnych powiązań pomiędzy tymi obszarami możliwe jest trafne i skuteczne zdiagnozowanie źródła problemu, z którym ma do czynienia specjalista – podolog.

Podologia to stosunkowo młoda dziedzina, która nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce. Nie jest też usankcjonowaną prawnie dziedziną medycyny. Można więc mówić potocznie o podologii kosmetycznej. W krajach, w których specjalizacja ta spotykana jest już od dłuższego czasu, nie rozdziela się zabiegów na kosmetyczne czy chirurgiczne lub medyczne. Przyjmuje się bowiem, że każdy zabieg dotyczący stóp jest zabiegiem podologicznym. 

Podologia jest dziedziną znacznie szerszą niż kosmetologia. W przeciwieństwie do popularnych zabiegów kosmetycznych w obrębie stóp zajmuje się ona także leczeniem osób z powikłaniami w przebiegu różnego rodzaju chorób, jak cukrzyca i związane z nią występowanie tak zwanej stopy cukrzycowej.

Kim jest podolog?

Podolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozą, leczeniem, a także profilaktyką chorób stóp. Jego zadaniem jest podejmowanie działań mających na celu zbadanie przyczyny problemu oraz podjęcie decyzji w zakresie kuracji i działań, które dadzą najlepsze efekty w leczeniu. Nie mniej ważna jest także profilaktyka – dzięki niej można z powodzeniem uniknąć powstawania zmian chorobowych na stopach i podudziach. Wczesne rozpoznanie zagrożenia pozwala z powodzeniem wyeliminować chorobę już na samym jej początku. Łącząc wiedzę z zakresu anatomii, ortopedii, chirurgii, dermatologii, diabetologii, a także innych dziedzin medycyny podolog ma kompetencje do tego, by trafnie zdiagnozować niepokojące zmiany oraz wskaże właściwe postępowanie w przypadku, gdy będziemy mieli do czynienia z grzybicą, brodawkami, naroślami na stopach, zdeformowanymi czy też wrastającymi paznokciami, “pękającymi” piętami, ale nie są to jedyne zmiany, w których pomoże nam podolog.

Wybierając podologa, warto zwrócić uwagę na jego kwalifikacje. Ich potwierdzeniem może być uzyskany dyplom wyższej uczelni na kierunku kosmetologii, ze specjalizacją w obszarze podologii lub też dyplom studiów podyplomowych w tej dziedzinie. Bez odpowiednich kwalifikacji, zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z bardziej złożonymi chorobami, niekiedy dotykającymi całego organizmu, a wpływającymi istotnie na kondycję stóp, kosmetolog czy pedicurzystka może nieumyślnie, z braku wiedzy, zaszkodzić klientowi. Należy pamiętać, że pedicure kosmetyczny to nie to samo, co podologia kosmetyczna i w przeciwieństwie do tej ostatniej może być wykonywany przez osobę, która ukończyła jedynie krótki kurs pedicure.

Kiedy skorzystać z pomocy podologa?

Zabiegani, niekiedy początkowo nawet nie zauważamy bądź bagatelizujemy postępujący dyskomfort w trakcie chodzenia. Należy jednak pamiętać o starej zasadzie, która mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Specjalista podolog może skutecznie zaradzić zmianom i chorobom stóp o różnym podłożu, a lista schorzeń, z którymi możemy się do niego zwrócić, jest długa. Kiedy zatem zgłosić się do podologa?

Co to jest podologia kosmetyczna?
Co to jest podologia kosmetyczna?

Wśród najczęstszych przyczyn występowania chorób stóp znajdują się choroby cywilizacyjne takie jak choroby naczyniowe, cukrzyca lub otyłość. Ponadto na powstawanie chorób w obrębie stóp wpływ ma siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Wady w budowie stóp, nieprawidłowy chód, zbyt ciasne obuwie czy uprawianie sportu to też istotne czynniki, które wpływają na złą kondycję stóp. Choroby paznokci, jak onycholiza, czyli rozwarstwienie się płytki paznokcia i jego łożyska, czy wrastanie paznokci, występowanie trudnych do usunięcia odcisków, brodawek, szybko i nadmiernie narastający naskórek lub pękająca na stopach skóra, nadmierna potliwość stóp czy grzybice – to tylko niektóre z szeregu schorzeń, z którymi warto udać się do podologa.

Podczas pierwszej wizyty zostanie przeprowadzony wywiad, a specjalista dokładnie przyjrzy się zmianom obecnym na naszych stopach. Jeśli wystąpi podejrzenie, że mamy do czynienia z poważniejszą chorobą, konieczna może się okazać konsultacja z dermatologiem, chirurgiem lub nawet diabetologiem. Współpraca między specjalistami usprawni i przyspieszy przywracanie dobrostanu całego organizmu.

Co leży w kompetencji podologa?

Zabiegi podologiczne przyjmują różnoraką postać i charakter. Wykonywanie ich wymaga od specjalisty szerokiej wiedzy z zakresu wielu dziedzin medycznych, a także technik opatrywania ran czy zaopatrzenia ortopedycznego, dotyczącego stosowania ortez lub wkładek ortopedycznych. Zabiegi podologiczne skierowane są zwłaszcza do pacjentów z ograniczeniami ruchowymi, którym trudno jest samodzielnie zadbać o higienę stóp. Skorzystają z nich również pacjenci dotknięci chorobami kości i stawów, skórnymi czy chorobami przemiany materii, na przykład cukrzycą. Oferta podologiczna skierowana jest również do osób borykających się z wadliwym ustawieniem stóp i różnego rodzaju deformacjami palców, jak haluksy czy palce młoteczkowate. Szczególnie chętnie do podologa zgłaszają się także sportowcy narażeni na długotrwały i obciążający dla stóp wysiłek.  Zdarza się, że do podologa skieruje nas lekarz, który poleci skorzystanie ze wsparcia w zakresie codziennej pielęgnacji stóp i mają trudności w radzeniu sobie z pękającą na stopach skórą, nawracającą grzybicą, wrastającymi paznokciami czy nadmierną potliwością stóp.

Podjęcie leczenia, które niekiedy opiera się na wdrożeniu farmakoterapii oraz wprowadzenie zmian w codziennej pielęgnacji stóp pomaga ograniczyć ryzyko powikłań i ich nawracaniu. Podolog zaproponuje nam sposób postępowania odpowiedni dla usunięcia skutków, a jeśli będzie to możliwe, także przyczyny problemu, z którym się zgłaszamy. Dobierze odpowiedni model pielęgnacji, a także może zaproponować skorzystanie z zabiegów, jakimi charakteryzuje się podologia kosmetyczna.

Warto odróżnić zabieg pedicure kosmetycznego od podologicznego. Ten pierwszy jest zabiegiem pielęgnacyjnym i obejmuje zabiegi nieinwazyjne. Przeznaczony jest dla zdrowych stóp i ma na celu powierzchowne usunięcie zrogowaciałego naskórka, skrócenie, wypielęgnowanie i niekiedy pomalowanie paznokci, a także może obejmować masaż stóp. Kompetentna pedicurzystka zabieg ten powinna wykonać dopiero po upewnieniu się, że klient ma zdrowe stopy, a także że nie choruje na cukrzycę. Pedicure podologiczny jest rozszerzeniem zabiegu o właściwości lecznicze i  obejmuje takie czynności jak usunięcie zmian na stopach przy użyciu specjalistycznych narzędzi, jak skalpel czy dłuto, jak również rekonstrukcję płytki paznokcia czy leczenie chorób stóp wywołanych grzybami i bakteriami czy zabiegi mające na celu zahamowanie nadmiernej potliwości stóp. Należy zaznaczyć, że zabiegi te wykonywane są z zachowaniem najwyższych standardów antyseptyki.

Nawet prowadząc bardzo intensywne życie, warto poświęcić chwilę i zastanowić się, czy nasze stopy nie stanowią dla nas źródła dyskomfortu. Jeśli tak jest, a jego źródłem są trudne do samodzielnego usunięcia zmiany skórne, trudno gojące się rany, choroba paznokci czy nadmierna potliwość, warto rozważyć skorzystanie z wiedzy, jaką oferuje podolog.

Related Posts

Endoprotezy w ortopedii

Endoprotezy w ortopedii

0 Comments

Endoprotezy w ortopedii: ortopeda to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu,…

Marketing stomatologiczny

Marketing stomatologiczny

0 Comments

Marketing stomatologiczny, choć specyficzny i wymagający, staje się coraz bardziej…