Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID?

0 Comments

Ile kosztuje system RFID? Z pewnością wielu z Was słyszało o systemach RFID. Jest to bardzo unikalna technologia, która szybko zyskała wielu fanów. W praktyce jednak nie do końca rozumiemy, z jakimi kosztami musimy się liczyć. Jakie są cechy systemu RFID? Jakie są zalety systemów RFID? Gdzie wykorzystywana jest technologia RFID? Ile kosztuje system RFID? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Jakie są cechy systemu RFID?

Jeśli zdecydujemy się na zdefiniowanie systemu RFID, to możemy stwierdzić, że jest to specyficzny system identyfikacji oparty na wykorzystaniu fal radiowych – są one nośnikiem transmisji danych o danym obiekcie. Niezbędne informacje są przechowywane na specjalnych nośnikach, takich jak znaczniki lub transpondery. Okazuje się, że technologii RFID można używać tak samo, jak tradycyjnych kodów kreskowych czy kodów QR. Cały system składa się z kilku elementów. Wśród nich najważniejsze są tagi RFID oraz czytniki RFID z antenami. Oczywiście nie jest to możliwe bez okablowania, więc czytnik i antenę można podłączyć. Oprogramowanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całości, umożliwiając uzyskanie odpowiednich informacji i szybkie ich przetworzenie. Z czystej ciekawości warto wspomnieć, że system mógłby być nieco bardziej zaawansowany, więc zawierałby dodatkowe czujniki ruchu czy drukarkę. W rzeczywistości wszystko zależy od tego, gdzie system jest używany, a także od osobistych preferencji. Bardzo ważne jest prawidłowe skonfigurowanie i wyregulowanie całego urządzenia, aby uzyskać prawidłowe odczyty.

Systemy RFID — jakie korzyści mogą się różnić?

Skoro wiemy już, jak wiele korzyści niosą ze sobą systemy RFID, warto zastanowić się nad korzyściami wynikającymi z wdrożenia tego rozwiązania. Jest ich wiele, zapewne dlatego, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takich możliwości. Po pierwsze, mamy do czynienia ze zjawiskiem przyspieszenia procesu rejestracji produktu. Doskonałym przykładem jest rejestracja tacy, na której znajdziemy około 120 elementów. Pracownicy korzystający z tradycyjnych czytników kodów kreskowych mogą to zrobić w około 3-7 minut. W przypadku technologii RFID wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ możemy nawet zarejestrować przedmiot w ciągu kilkunastu sekund. Co więcej – z procesu można korzystać niezależnie od tego, na jakim etapie znajduje się logistyka magazynowa. Kolejną ogromną zaletą jest zminimalizowanie błędu ludzkiego. Trzeba przyznać, że ręczne liczenie towarów może prowadzić do mniejszych i większych błędów. Podczas korzystania z technologii kodów kreskowych prawdopodobieństwo błędu zmniejsza się nawet do 1%. Mówiąc o zaletach systemów RFID nie sposób nie wspomnieć o obniżeniu kosztów eksploatacji. Statystyka 90% zwrotu z inwestycji w ciągu 1-2 lat od uruchomienia systemu jest z pewnością godna uwagi i wielu zaskoczyła.

Gdzie wykorzystywana jest technologia RFID?

Ile kosztuje system RFID?
Ile kosztuje system RFID?

Technologia RFID jest wszechobecna w wielu sytuacjach. Przykładem jest punkt dostępowy. Każdy użytkownik posiada własne odznaki i karty, dzięki którym może uzyskać dostęp do danego obiektu. Wystarczy przyłożyć kartę do czytnika, aby zwolnić blokadę i jednocześnie zarejestrować to zdarzenie w systemie. Innym zastosowaniem są powszechnie znane magazyny i logistyka. Tagi RFID służą do oznaczania towarów w magazynach. Może się to zdarzyć zarówno w fazie produkcji, jak i wtedy, gdy towar jest już w magazynie. Systemy RFID mogą znaleźć zastosowanie również na parkingach, w sklepach czy punktach sprzedaży. To doskonałe rozwiązanie inwentaryzacyjne – proces znacznie przyspiesza. Dzięki możliwości identyfikacji radiowej tagi możemy odczytać nawet z odległości kilku metrów – nie musimy znać ich dokładnej lokalizacji. Gdzie jeszcze jest stosowany RFID? To popularne rozwiązanie do identyfikacji ubrań w pralni. Innym zastosowaniem są różne imprezy sportowe. Czasami liczba uczestników jest duża, dlatego warto wesprzeć się zaawansowaną technologią.

Ile kosztuje system RFID?

Wiele osób zastanawia się, ile będzie kosztował system RFID. Cóż, w tym przypadku wiele zależy od producenta, jak również od jakości komponentów. Za czytnik z anteną i konstrukcją drzwi zapłacimy od 20 do 30 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze specjalistyczne oprogramowanie i koszty wdrożenia, które mogą wynieść od 100 do 50 tys. zł. Trzeba też pamiętać o kosztach etykiet, które wahają się od 0,80 zł do 2,50 zł. Podsumowując powyższe koszty, koszt wdrożenia najtańszego systemu RFID to około 40 000 zł. zł.

Related Posts