Druk sublimacyjny – technika druku

Druk sublimacyjny – technika druku na miarę współczesności – znaki, symbole, obrazy, słowa – są dla wielu z nas ważnymi wyrażeniami, podkreślającymi naszą tożsamość, osobowość, a nawet wyznanie. Nośnikiem tej konkretnej informacji zawsze były praktyczne przedmioty lub ubrania w codziennym życiu ludzi. Często kojarzy się też z walorami estetycznymi i dekoracyjnymi.

Jedną z najnowocześniejszych technik wyświetlania ulubionych treści jest druk sublimacyjny. Jest to technologia charakteryzująca się prostymi ekologicznymi rozwiązaniami i ekonomią.

Sublimacja jako technika druku – jak to działa?

Druk sublimacyjny – technologia druku na miarę dzisiaj. Ogólnie rzecz biorąc, druk sublimacyjny jest wynikiem procesu znanego w fizyce – w istocie zjawiska sublimacji, polegającego na zmianie stanu skupienia, bezpośrednio ze stałego na gazowy – z pominięciem stanu ciekłego. Tyle nudnych teorii, teraz krok po kroku. Zaprojektowana grafika (tekst, obrazy, ilustracje)¹ zostanie umieszczona na danym przedmiocie, wydrukowana specjalnymi tuszami na tzw. papierze transferowym. Ten etap nazywa się drukiem pośrednim². Następnie zadrukowany papier transferowy umieszczany jest w specjalnym urządzeniu, czyli termotransferowej prasie drukarskiej. W prasie termotransferowej papier dociskany jest do powierzchni, na której ma się pojawić grafika. Tak powstaje wydruk.

Jak w całym procesie wykorzystywane jest zjawisko sublimacji?

Papier transferowy pokryty cząsteczkami barwnika jest poddawany ciśnieniu prasy termotransferowej w wysokiej temperaturze. Dzięki sile zewnętrznej i wysokiej temperaturze cząsteczki barwnika wnikają w zadrukowane podłoże w postaci gazu. W ten sposób uzyskuje się nadruk o wysokiej trwałości – nie jest on drukowany powierzchniowo, ale głęboko w strukturę drukowanego materiału. Ciśnienie i temperatura drukowania są odpowiednio dobierane w zależności od rodzaju i składu podłoża, które ma być zadrukowane, rodzaju drukowania lub używanego sprzętu. Zwykle temperatura dochodzi do 180-200 stopni Celsjusza, a nacisk prasy trwa 30-60 sekund.

Jakość i kolor druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny – technika druku
Druk sublimacyjny – technika druku

Co wpływa na jakość druku sublimacyjnego? Oczywiście najważniejsza jest poprawność zastosowanego sprzętu i całego procesu. Nie bez znaczenia jest jednak rodzaj materiału, który chcemy wydrukować. Bez wątpienia należy stwierdzić, że najlepsze rezultaty uzyskuje się przy materiałach o najwyższej zawartości poliestru. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki barwnika bardzo łatwo i wydajnie łączą się z włóknami poliestrowymi, co skutkuje wysokim nasyceniem kolorów. Dlatego powierzchnia 100% poliestru zapewnia najlepszą jakość druku w technologii sublimacji. Nie oznacza to jednak wykluczenia innych materiałów.

Druk sublimacyjny można z powodzeniem stosować na tkaninach z domieszkami, np. bawełnie druk24.szczecin.pl/oferta/koszulki-i-czapki-z-nadrukiem/. Krótkiego omówienia wymaga również kolor druku sublimacyjnego. W druku sublimacyjnym stosuje się barwniki półprzezroczyste, a na ostateczny kolor ma wpływ cieniowanie zadrukowanej powierzchni. Z reguły więc nadruki sublimacyjne najlepiej sprawdzają się na materiałach lekkich i oczywiście białych. Dlatego za pomocą tej techniki nie można drukować jasnych wzorów na ciemnych tkaninach. Podobny efekt można jednak uzyskać, drukując białe podłoże jasnym wzorem na ciemnym tle.

Druk termosublimacyjny, ponieważ… wysoka jakość, ekologia, niski koszt. Cechy te są charakterystyczne dla technologii druku sublimacyjnego.

Druk sublimacyjny zapewnia doskonałe efekty wizualne bez względu na złożoność grafiki – żywe kolory, zachowanie cieni, ostrość konturów. Nadruk jest odporny na wszelkiego rodzaju wstrząsy – pranie, prasowanie, inne czynności czyszczące oraz działanie warunków atmosferycznych. Nie blaknie, nie kruszy się.

Ponieważ barwniki sublimacyjne produkowane są na bazie wody (bez rozpuszczalników), druk jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla środowiska i człowieka. Nie wydzielają żadnego zapachu i nie wpływają na oddychalność odzieży.

W tradycyjnych technikach druku opłacalność druku jest ściśle powiązana z ekonomią skali ze względu na wymagania sprzętowe i koszt przygotowania materiałów wyjściowych. Ograniczenia te nie dotyczą druku sublimacyjnego, gdzie drukowanie pojedynczych egzemplarzy jest tak samo opłacalne jak projekty wysokonakładowe.

Dostępność i możliwości zastosowań druku sublimacyjnego

Istnieje już wiele podmiotów specjalizujących się w druku techniką sublimacji, a branża wciąż się rozwija. Metoda druku termosublimacyjnego stwarza doskonałą okazję dla każdego, kto chce umieścić swój ulubiony temat, różnego rodzaju przekazy kulturowe czy wypowiedzi ideologiczne, cokolwiek w praktyce, otaczające przestrzenie, przedmioty codziennego użytku, ubrania. Możesz wykorzystać istniejące wzorce lub zdać się na własne zdolności i wynalazki. Może to być między innymi świetny pomysł na spersonalizowany prezent lub gadżet firmowy.

¹ (Ważne – w przypadku grafiki rastrowej, czyli składającej się z pikseli, trzeba pamiętać, że przeskalowanie obrazu może spowodować znaczny spadek jego rozdzielczości).

² (Papier transferowy jest w rzeczywistości materiałem przejściowym, który łączy plik graficzny z obiektem, który ma zostać umieszczony na ostatecznym wydruku).

Druk24 drukarnia Szczecin
al. Wojska Polskiego 39a
70-473 Szczecin
918314747
www.druk24.szczecin.pl