Domy drewniane

Domy drewniane

0 Comments

Domy drewniane – drewno to materiał budowlany, który towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Właściwie można by powiedzieć, zaraz obok kamienia i kości, jest z nami od początku. W przeciwieństwie do kamienia i kości zwierzęcych drewno przetrwało próbę czasu i pozostaje powszechnie stosowanym materiałem budowlanym.

Oczywiście używa się też kamienia, ale to zdecydowanie inne zastosowanie niż, powiedzmy, kilkaset lat temu, no i oczywiście dużo rzadziej w budownictwie. Ogromną zaletą drewna jest to, że można je w dużym stopniu modyfikować, co czyni z niego materiał o naprawdę dużym potencjale. Porozmawiajmy o tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę budując dom drewniany.

Technika budowy domu z drewna

Kiedy myślimy o domach z bali, najczęściej myślimy o domach zbudowanych z bali lub na przykład domy w stylu fińskim, takie jak te budowane w okolicach Warszawy w okresie międzywojennym. Dzisiejsze domy z bali to jednak zdecydowanie inne, bardziej zaawansowane konstrukcje. Oczywiście możemy również budować domy z bali i domy w stylu klasycznym, ale w przypadku zastosowań mieszkaniowych domy te niekoniecznie są najlepszym wyborem.

Obecnie budujemy domy z drewna klejonego https://konsbud.com/drewno-klejone/ oraz najczęściej z drewna w technikach związanych z technologią HBE. Po pierwsze, drewno HBE https://domyhbe.pl/pl/napisali-o-nas/system-hbe-w-polsce ma lepszą wytrzymałość i ognioodporność niż konwencjonalne drewno, które nie zostało w żaden sposób zmodyfikowane. Właściwości wytrzymałościowe są oczywiście znacznie lepsze, a drewno, ponieważ jest silnie sprasowane, wytrzymuje również lepsze warunki, takie jak ogień, dzięki czemu konstrukcje z niego wykonane są bezpieczniejsze. Dlatego jeśli chcemy zbudować dom drewniany, najlepiej wybrać dom drewniany z drewna klejonego.

Działka budowlana

Niejednokrotnie technika budowy domu z drewna jest chwalona jako tania. Oczywiście wiele osób zaczyna sprawdzać, ile będzie kosztować zbudowanie domu od podstaw i nagle okazuje się, że domy z bali są oczywiście tańsze, ale nie jest to tak wielka sprawa, jak się początkowo spodziewali.

W tym miejscu trzeba powiedzieć, że oczywiście jak wspomniano wcześniej domy drewniane są tańsze, ale nie ma np. 50% czy 60% różnicy w stosunku do domu murowanego, ale na pewno możemy sporo zaoszczędzić budując dom i z Nie ma żadnych elementów bezpośrednio związanych z budową domu.

Dom z bali klejonych

Domy drewniane
Domy drewniane

Takimi elementami może być oczywiście zakup działek budowlanych i kwestia uzbrojenia takich działek, czy np. wylania fundamentów. Omówmy najpierw punkt pierwszy. Dom zbudowany z drewna jest znacznie lżejszy niż murowany. Z tego wszystkiego jedną zaletą jest to, że możemy zbudować taki dom o stosunkowo małej nośności gruntu. Z tego powodu często kupujemy działki pod budowę domów drewnianych dużo taniej niż działki pod budowę domów klasycznych.

Kolejnym aspektem jest to, że nie musimy kłaść fundamentów pod taki dom. Przeważnie wystarczy sama płyta fundamentowa, tutaj oszczędzamy dwa razy więcej, bo sama budowa płyty fundamentowej jest kilkukrotnie tańsza niż zbudowanie kompletnego fundamentu, poza tym oszczędzamy oczywiście czas. Czas budowy też był czymś, na co nie zwracaliśmy uwagi na początku, ale musieliśmy sobie wprost powiedzieć, że moglibyśmy zaoszczędzić dużo siły roboczej, gdyby czas budowy domu z bali był znacznie krótszy. Tak więc sam dom z bali nie będzie dużo tańszy niż murowany, ale zaoszczędzimy sporo pieniędzy na innych elementach budynku.

Wydajność cieplna

Ostatnio dużo mówi się o budownictwie pasywnym, technologii zeroemisyjnej. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, że istnieją technologie, które pozwalają zaprojektować dom, który zasadniczo zużywa minimalną ilość energii elektrycznej, gazu lub innej energii. Oczywiście taki dom musi być dobrze ocieplony, ale dochodzi do tego np. rozmieszczenie okien, głównie dlatego, że promieniowanie słoneczne nagrzewa dom. Oczywiście istnieje wiele innych rozwiązań dla domów pasywnych, ale warto wspomnieć, że domy drewniane zdecydowanie nadają się do tego typu budownictwa.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że bezwładność cieplna domu drewnianego jest na ogół znacznie niższa niż w przypadku domu murowanego. Więc oczywiście szybciej się nagrzewają, ale też szybciej stygną. Dzięki temu możemy szybciej osiągnąć pożądaną temperaturę. Przede wszystkim musimy też sobie wmówić, że dom o małej bezwładności cieplnej to dom, który bardziej pasuje do nowoczesnego stylu życia. To ich istotna zaleta.

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com

Related Posts