Dlaczego warto stosować filtr UV?

Dlaczego warto stosować filtr UV?

0 Comments

Dlaczego warto stosować filtr UV? Kto nie lubi opalać się na plaży w gorącym letnim słońcu? Niestety spędzanie wielu godzin na słońcu bez odpowiedniej ochrony skóry może mieć wiele skrajnie niekorzystnych konsekwencji. O czym gadamy? O różnych oparzeniach. Aby uchronić skórę przed poparzeniami, a nawet pojawieniem się nowotworów, warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do ciała. Jeśli wybierzemy makijaż ciała z filtrami UV, nasza skóra będzie bezpieczna nawet po wielu godzinach przebywania na słońcu. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto używać filtrów UV.

Podstawowe rodzaje promieniowania ultrafioletowego UV

Eksperci rozróżniają trzy podstawowe rodzaje promieniowania UV. Który z nich jest najbardziej niebezpieczny, nie mamy się czego obawiać? Poniżej omówiono każdy rodzaj promieniowania UV:

 1. Promieniowanie UVC. Jest to rodzaj promieniowania, które jest w większości pochłaniane przez naturalną warstwę ozonową naszej planety. Oznacza to, że ma znikomy wpływ na ludzką skórę.
 2. Promieniowanie typu UVB. Promieniowanie jest znane ze swojego działania radioaktywnego i przyczynia się do powstawania oparzeń. Długotrwała ekspozycja na tego typu promieniowanie może powodować brązowienie skóry. Co gorsza, w niektórych przypadkach promieniowanie UVB może powodować raka, takiego jak czerniak. Największe natężenie promieniowania UVB obserwuje się latem między godziną 10 a 15. Warto zauważyć, że promieniowanie UVB jest blokowane przez odzież, chmury okienne i szkło, ale przenika do wody.
 3. Promieniowanie typu UVA. Stanowi ponad 95% promieniowania UV normalnie przetwarzanego na naszej planecie. Warto wspomnieć, że niezależnie od pory dnia poziom natężenia promieniowania UVA jest stały przez cały rok. Ten rodzaj promieniowania może przenikać nie tylko przez chmury, ale także przez szyby okienne i niektóre rodzaje tkanin. Z tego typu promieniowaniem mamy do czynienia nie tylko na zewnątrz, ale także w naszych domach, bez względu na panujące w danym momencie warunki pogodowe. Promieniowanie UVA wnika w głębokie warstwy skóry, powodując drastyczne osłabienie włókien kolagenowych i elastynowych. Ponadto promieniowanie to pomaga również osłabić układ odpornościowy i zmienić DNA skóry.

Promieniowanie może zaostrzyć proces starzenia się skóry, co może prowadzić do powstawania zmarszczek na ciele. Ponieważ dawka tego promieniowania kumuluje się, jego skutki są widoczne dopiero po czasie. Solaria emitują również promieniowanie UVA, więc częste wizyty w solarium nie są dobre dla naszego zdrowia.

Polecamy szczególnie:

Kiedy stosować kremy z filtrami UV

Dlaczego warto stosować filtr UV?
Dlaczego warto stosować filtr UV?

Regularne stosowanie specjalnych kosmetyków do ciała z filtrami UV wiosną i latem oraz jesienią i zimą może spowolnić proces starzenia się skóry. Dodatkowo skóra będzie odpowiednio chroniona przed nieestetycznymi przebarwieniami. Musisz jednak wiedzieć, że krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym należy wybierać mądrze i odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę wiek i alergie. Warto również pamiętać o stosowaniu filtrów ochronnych na dekolcie i szyi. Zdaniem dermatologów krem ​​z filtrami UV należy nakładać na około pół godziny przed wyjściem na zewnątrz.

Jak filtr dopasowuje się do skóry?

Obecnie producenci oferują kilka rodzajów specjalnych kosmetyków do ciała z filtrami UV chroniącymi przed promieniowaniem UV. Każdy z nas ma swój własny rodzaj skóry na zdjęciu, do którego należy dopasować filtr. W warunkach klimatycznych naszego kraju występują cztery podstawowe rodzaje światła.

  1. Pierwszy fototyp oznacza bardzo jasną karnację z rudymi lub blond włosami. Osoby z fototypem skóry 1 również mają piegi, ich skóra bardzo szybko ulega oparzeniom i rzadko się opala. Najlepszy krem ​​do tego typu zdjęć to SPF 50+.
  2. Drugi fototyp oznacza mniej piegów, jasną skórę i blond włosy. Taka skóra szybko się pali i trudno ją opalić. Zalecany krem ​​dla osób z fototypem 2 to SPF 50+.
  3. Trzeci typ to ciemna skóra, brązowe włosy, bez piegów. Taka skóra jest bardzo odporna na wszelkie oparzenia, a o opaleniznę nie trudno. Dla osób z tym typem skóry zalecany makijaż ciała to SPF 15.
  4. Czwarty fototyp to czarne lub ciemnobrązowe włosy, wyjątkowo ciemna karnacja i nieopalona skóra. Taka skóra jest zawsze źle opalona. Osobom z czwartym typem światła zaleca się stosowanie kosmetyków z SPF co najmniej 15. Kremy z filtrami UV należy nakładać co najmniej 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Taką procedurę należy powtarzać co 3 godziny, a także po każdym wyjściu z wody.

Related Posts

Adaptogeny

Adaptogeny

Adaptogeny to grupa naturalnych substancji, które zyskują coraz większą popularność…