Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?

Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?

0 Comments

Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu? Jeśli masz aparat ortodontyczny, nadszedł dzień, na który czekałeś: czas go zdjąć! Twój ortodonta ma plan, ale co dokładnie ma się wydarzyć? Czy to zaboli? Jak będą wyglądać twoje zęby? Czy to ostatnia wizyta u ortodonty? W dalszej części artykułu wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie.

Co będzie się działo?

Podobnie jak w przypadku wszystkich wizyt kontrolnych, ostatnia wizyta u ortodonty będzie obejmowała badanie. Twój ortodonta zaleci dziś zdjęcie aparatu, ale może być konieczne dłuższe noszenie aparatu, jeśli od ostatniej wizyty nastąpił nieoczekiwany ruch. Jest to rzadkie, ale się zdarza. Ta wizyta zajmie mniej niż godzinę. W rzeczywistości proces usuwania zamków i drutów z zębów jest super szybki! Ortodonta zdejmuje zamki szczypcami, powinno to być bezbolesne. Poczujesz lekki nacisk, ale twoje zęby są mocne i zdrowe, więc nie będzie bolało. Po usunięciu drutów i zdjęciu zamków ortodonta usuwa nadmiar kleju pozostały na zębach. Następnie zostaniesz zabrany do wykonania odlewów lub skanów twoich nowo wyprostowanych zębów w celu wykonania elementów ustalających. Noszenie aparatów retencyjnych jest bardzo ważne dla przyszłości Twoich zębów i utrzymywania ich w porządku.

Jak będą wyglądać Twoje zęby po zdjęciu aparatu?

ortodonta dla dorosłych
ortodonta dla dorosłych

Twoje usta będą wyglądać zupełnie inaczej po zdjęciu aparatu. Jeśli nosisz aparat ortodontyczny przez rok lub dłużej, prawdopodobnie zapomniałeś, jak to jest go nie mieć. W końcu dowiesz się, jak to jest mieć proste zęby. Mogą być trochę wrażliwe, ale to minie za kilka dni. Twoje zęby mogą mieć żółte lub białe plamy z kamienia nazębnego lub nadmiaru wapnia. Twój ortodonta będzie mógł je wyczyścić podczas usuwania kleju. Możesz również mieć modzele na wewnętrznej stronie warg lub dziąseł, w których ocierały się zamki. Nie martw się, one też w końcu znikną.

Zęby pozostają proste po zdjęciu aparatu

Twój ortodonta omówi z tobą elementy ustalające przed zdjęciem aparatu ortodontycznego. Szelki zapewniają, że inwestycja i wysiłek włożony w aparat nie pójdą na marne. Ty i twój ortodonta zdecydujecie, który rodzaj aparatu retencyjnego jest dla was najlepszy. Zwykle dzień lub dwa przed zdjęciem aparatu zęby są odlewane/skanowane w celu wykonania stałego drutu. To, jak długo będziesz musiał nosić nakładki, będzie zależeć od tego, jak Twoje zęby są wyrównane przed leczeniem i jak mierzysz sukces. Niektóre osoby muszą nosić aparaty retencyjne przez wiele lat, podczas gdy inne nie potrzebują ich dłużej niż 12 miesięcy.

Opieka nad aparatem retencyjnym

Zdejmowane elementy ustalające wymagają pewnej uwagi, aby dobrze wyglądały i działały prawidłowo. Istnieją dwa rodzaje wyjmowanych uchwytów – druciane i przezroczyste. Uchwyt drutu ma akrylową podstawę. Przezroczyste elementy ustalające są wykonane z cienkiego, przezroczystego plastiku, który owija się wokół zębów jak ochraniacz na zęby. Większość ludzi wybiera przezroczyste uchwyty zamiast drucianych, ponieważ są wygodniejsze w noszeniu i prawie niewidoczne.

Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?
Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?

Wszystkie elementy ustalające należy zdjąć, aby móc jeść, pić, ćwiczyć i myć zęby. Wyciągając je, używaj do nich pojemnika, a nie papierowych ręczników czy serwetek, ponieważ łatwo je zgubić lub wyrzucić. Trzymaj uchwyt z dala od swoich zwierząt domowych, ponieważ wiele z nich zostało uszkodzonych przez ukąszenia psów. Opłucz lub wyszczotkuj zęby po każdym posiłku, aby zęby były czyste i wolne od plam. Nie używaj zwykłej pasty do zębów, ponieważ jest zbyt szorstka i może porysować powierzchnię przezroczystego plastiku. Nigdy nie używaj gorącej wody do czyszczenia elementu ustalającego, ponieważ zmieni to jego kształt. Kuchenki mikrofalowe i zmywarki mogą również zniszczyć elementy ustalające. Nie jedz ani nie pij z założonym elementem ustalającym, ponieważ jedzenie i napoje mogą pozostawić trwałe plamy. Jeśli cały czas nosisz aparat retencyjny, nie powinieneś odczuwać żadnego ucisku. Jeśli w dowolnym momencie poczujesz, że aparat retencyjny jest ciasny po założeniu, noś go dłużej niż zwykle, najlepiej przez 24 godziny. Jeśli zgubisz lub złamiesz aparat retencyjny, jak najszybciej zadzwoń do kliniki, aby otrzymać nowy. Niektóre zęby poruszają się szybko i rujnują ciężką pracę aparatu. Pamiętaj, aby zabierać ze sobą wyjmowany aparat retencyjny na każdą wizytę u ortodonty.

Co się dzieje po zdjęciu stałych nakładek?

Jeśli nadal odczuwasz dyskomfort po zdjęciu aparatu ortodontycznego lub noszeniu aparatu retencyjnego, nie martw się, profesjonalny specjalista zadba o to, aby Twoje zęby nadal dostosowywały się do nowej pionowej pozycji, usuwając Twój niepokój. Lekkie drżenie nie potrwa długo i jest zjawiskiem naturalnym. Inne zmiany, których doświadczają pacjenci po zdjęciu aparatu ortodontycznego, to normalna wrażliwość na powietrze, jedzenie i uśmiechanie się. Po tak długim noszeniu aparatu zęby i dziąsła stają się wrażliwe. Zaleca się, aby nie jeść od razu pokarmu, który może utknąć między zębami, ani żadnych miękkich i ciągnących się pokarmów lub słodyczy.

Related Posts